Slovák nepotrebuje mať veľa peňazí...

Autor: Peter Kover | 25.4.2015 o 15:16 | (upravené 25.4.2015 o 19:06) Karma článku: 7,94 | Prečítané:  2601x

...postačí mu ak má viac ako jeho sused.

Prečo sme tak materiálne založení? Prečo stále chceme viac? Prečo politici nevedia odísť potom ako si nahrabú na 10 životov dopredu? Prečo si nevieme spokojne žiť a vystačiť si s tým čo máme? Prečo si stále opakujeme, potom mi bude dobre, keď budem mať vyšší plat alebo keď si kúpim väčšiu motorku (väčší byt, silnejšie auto, tenší televízor, nabúchanejší počítač, krajšiu kuchyňu, väčšiu záhradu)?

Nie nebude nám lepšie ako nám je teraz, ajkeď si kúpime čokoľvek. Len veľmi málo ľudí si vie povedať - a dosť, už stačí. Nebudem závislý na materiálne. Máme to zakorenené v nás. Dobrá správa však je, že sa to dá zmeniť.

A prečo by sme sa vlastne mali pokúšať to zmeniť? V prvom rade sa zamyslite, čo vo vás vyvoláva tú túžbu mať stále viac vecí. Je to preto, že ich má aj Jano? Myslíte, že on sa má lepšie ako vy? Chcete mať aspoň toľko čo on? Keď má Veronika MK kabelku, chcete mať vy aspoň dve?

Pravda je však taká, že nikto kto má od vás viac materiálnych vecí sa nemá lepšie.

Môžeme začať napríklad zhora. Myslíte si že Robert Fico alebo taký Ján Počiatek sa má lepšie ako vy? Mýlite sa. Nemá. Prečo? Áno má všetky materiálne veci, na ktoré si len zmyslí. Ano má peniaze a moc, ale verte mi, že mu veľmi chýba práve to, čo máte vy. Sloboda. Myslíte, že Robert si môže iba tak vybehnúť večer s kamarátmi kdekoľvek na pivko, zahrať si stolový futbal a na druhý deň zobrať deti do zoologickej záhrady? Nie, nemôže. Nemôže nič. Každý deň prežije v strachu (ajkeď sa možno tvári, že to tak nie je). Viete aké to je, keď nemôžete vyjsť slobodne na ulicu bez bodyguardov, musíte sa presúvať iba v pancierovom aute na vopred dohodnuté miesta? Keď vaše deti musia chodiť do špeciálnej školy, s bodyguardami a každý deň sa o ne bojíte aby ich niekto neuniesol a nevydieral vás? Viete, aké to je keď si musíte každú sekundu dávať pozor kam idete a čo poviete aby vás nikto nemohol napadnúť alebo vydierať? Viete, aké to je byť niekomu stále zaviazaný? Menili by ste s ním? A ako dlho by ste to vydržali? Robert a jemu podobní si to ešte neuvedomil, že sú v živote vlastne len obyčajným otrokom. Robia to, čo oligarchovia navrhnú a snažia sa neustále zveľaďovať svoje materiálno.  Čokoľvek z toho je však iba hrad z piesku na brehu mora. Raz sa toho budú musieť vzdať a nezostane im nič. Raz pochopia, že ich život vlastne nemal, žiadny hlbší zmysel.

Poďme však ďalej, ako je na tom priemerný človek? Spoločnosť a reklama na vás vytvárajú neustály tlak aby ste si kúpili lepšie auto, väčší byť alebo viac párov topánok. Viete prečo to tak je? Aby si vás zaviazali. A vy to chcete jednoducho mať. Neuvedomujete že len včera ste tú VEC ešte vôbec nepotrebovali a bolo vám dobre aj bez nej. Len niekto šikovne vo vás vyvolal doteraz spiacu potrebu. A dnes už sa vám zdá, že veď bez toho sa nedá ani existovať. A tak si kúpite novú umývačku riadu, taliansky kávovar, robotický vysávač, motorku alebo druhé auto do rodiny (veď aj susedovci ho majú). Neuvedomujete si však, že čím viac vecí však vlastníte, tým viac starostí (a nákladov) vám pribudne. Do umývačky ide veľa vody, motorku a auto treba poistiť a chodiť s ním na STK, do kávovaru treba špeciálne kapsule. 

The more you own, the more it owns you.

Cítite sa už šťastnejší keď všetky tieto veci máte? Nie? Prečo to tak je? Odpoveď je jednoduchá. Lebo jediná vec, ktorá v živote dáva naozajstný zmysel je rozvoj ducha (charakteru), svojho alebo u druhých. Každý človek vnútorne prahne po duševnom rozvoji. Každý chce aby svoj život dával zmysel. K tomuto poznaniu príde úplne každý z nás, je to len otázka času.

Študujte, čítajte, cestujte, debatujte, zlepšujte sa v čomkoľvek si zaumienite a spoznávajte samých seba. Len nezostávajte prestupovať na jednom mieste, zviazaní materiálnymi vecami. Ja viem, že je to pre vás ťažké neisť tento rok na dovolenku do Chorvátska, 20-ty krát na to isté miesto, ktoré už veľmi dobre poznáte. Ja viem, že sa vám tam veľmi páčilo, ale nastal čas zažiť aj niečo iné a nové. Takto sa v živote nikdy nikam duchovne neposuniete. Nová inšpirácia nikdy nepríde ak pre ňu nevytvoríte podmienky. Buďte otvorení novým myšlienkam. Neopakujte len to, čo hovoria druhí. Vytvorte si vlastnú skúsenosť. Zažite si to sami. Skúšajte nové veci. Táto spoločnosť sa nikdy nezmení pokiaľ sa nezmeníme my sami. Zmena musí prísť zdola. Potom sa zmení celý národ. A ktovie, možno raz budeme mať aj slušných politikov. Pretože politici sú vždy iba zrkadlom našej spoločnosti.

Čo som vlastne ja zač, keď vám toto hovorím? Je to moja osobná 34-ročná skúsenosť (vy si však kľudne spravte svoju vlastnú). Celý život som na sebe makal. Vyštudoval som dve vysoké školy, študoval v zahraničí, učil som sa cudzie jazyky, chodil som na výmenné pobyty, cestoval, robil rôzne kurzy. Chcel som vždy viac. Myslel som si, že raz, keď budem mať vysoký plat a budem si môcť čokoľvek dovoliť, bude to skvelé. Dospel som tam, ale na konci dúhy som objavil len prázdnu nádobu bez dukátov. Mať viac peňazí vás nespraví nikdy šťastnejšími. Ak aj áno, tak len veľmi krátkodobo, pretože keď ich už budete mať, budete sa hnať za ďalším, väčším materiálnom alebo mocou. Naozajstné hodnoty v živote sú úplne iné.

Človek prechádza v živote určitými fázami. Prvá je materiálna. Je zberateľ, snaží sa nahonobiť čo najviac materiálneho, aby mohol povedať - toto je moje. V určitej fáze pochopí, že to nemá vôbec žiadny reálny zmysel a hľadá iný zmysel života. Druhá fáza je fyzická. Začne investovať čas a energiu do seba. Chce byt zdravý a silný, stará sa o svoje telo, vie že to je jediné, čo si nosí so sebou. Po určitom čase však pochopí, že ani to nie je to čo by ho úplne vnútorne naplňovalo. Vtedy príde do poslednej fázy a tou je duševné bohatstvo. Pretože bohatý je ten, čo sa cíti byť bohatý a pritom nemá ani cent.

Nerobte v živote veci len pre peniaze. Nerobte ich ani pre obľúbenosť u druhých. Niekedy ich robte len preto, lebo cítite, že je to správna vec. A hlavne, majte pritom z toho radosť:-) Potom budete naozaj šťastní. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?